Przemysł 4.0 – jak daleko stąd?

Przemysł 4.0

Świat stoi na krawędzi rewolucji technologicznej (czwartej w kolejności, stąd określenie przemysł 4.0), która zasadniczo zmieni sposób, w jaki wchodzimy w interakcje między sobą, naszym środowiskiem pracy, firmami, markami i rządami. W skali, zakresie i złożoności transformacja będzie bezprecedensowa.
Wizja jutrzejszej produkcji: w inteligentnych fabrykach maszyny, surowce i produkty komunikują się w ramach „Internetu rzeczy” i wspólnie napędzają produkcję. Produkty odnajdują swoją niezależność w procesie produkcyjnym. Cel: wysoce elastyczna, zindywidualizowana i zasobooszczędna produkcja masowa. Taka jest wizja Czwartej Rewolucji Przemysłowej.
Po kolei zatem. Pierwsza rewolucja przemysłowa była następstwem wynalezienia maszyny parowej (wiek pary), druga – coraz szerszym zastosowaniem energii elektrycznej (wiek elektryczności), a trzecia – elektroniki (komputeryzacja, automatyzacja, teleinfomatyka).
Oznaki czwartej od początku lat 10-ych XXI wieku są nie do zatrzymania. Powszechny dostęp do Internetu, rozwój automatyzacji i cyfryzacji procesów i inteligentnych rozwiązań informatycznych. Z niektórymi nowoczesnymi technologiami zdążyliśmy się już oswoić, niektóre dopiero zaczynają istnieć w powszechnej świadomości. Analiza Big Data (wielkich liczb), przetwarzanie w chmurze (Cloud Computing), internet rzeczy (Internet of Things – IoT).
Wszystko ma prowadzić do ułatwienia, przyspieszenia, oszczędności, upowszechnienia, zwiększenia bezpieczeństwa… Albo: jak robić, żeby się nie narobić?

Przemysł 4.0
Człowiek 4.0

Przymiotnik „inteligentny” nie jest już zarezerwowany dla ludzi. Mamy inteligentne pojazdy (autonomiczne), inteligentne domy i całe miasta, inteligentne przedsiębiorstwa i przemysły; inteligentne systemy energetyczne, inteligentne systemy pomiarowe i moniturujące. Do 2020 roku firmy przemysłowe na świecie planują wydać ponad 900 miliardów dolarów rocznie na transformację cyfrową. Digitalizacja modeli biznesowych stała się kluczowym i strategicznym priorytetem dla przedsiębiorstw przemysłowych.
Kierunek został wyznaczony. Nie da się już nie podążać tą drogą. Źródła powołujące się między innymi na raport firmy ASTOR oceniają, że w obszarze automatyzacji polskiego przemysłu zmiany następują bardzo dynamicznie. Chociaż, zdaniem większości ankietowanych przedsiębiorców, polski przemysł znajduje się jeszcze w fazie trzeciej rewolucji przemysłowej.

Temu, jak wielkimi krokami przemysł 4.0 wkracza do logistyki poświęcony był Polski Kongres Logistyczny LOGISTCS 2018, Poznań, w dniach 23-24 maja br.

Źródło: SUR (sluzby-ur.pl), log24

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *