Oswoić blockchain

Oswoić blockchain

Czym jest blockchain?

W ogromnym uproszczeniu BLOCKCHAIN to publiczny i jawny rejestr, do którego dostęp może uzyskać każdy.
Technologia rozproszonych rejestrów (jest to polska nazwa dla blockchain-a) bazuje na użyciu rozproszonych baz danych, w których przechowywane są zakodowane informacje o transakcjach pomiędzy podmiotami na rynku. Dane o każdej kolejnej transakcji są szyfrowane wraz ze stemplem czasowym, tworząc w bazie nowy blok. Wykorzystuje się tutaj szyfrowanie asymetryczne, czyli z użyciem klucza publicznego i prywatnego.
Dzięki wykorzystaniu kryptografii technologia blockchain jest bardziej odporna na cyberataki. Prace nad zwiększeniem bezpieczeństwa wciąż trwają.
Inne jej zalety to:
Decentralizacja,
Dezintermediacja (bez pośredników),
Jawność,
Transparentność (przejrzystość),
Anonimowość,
Niezależność,
Uwierzytelnienie (autoryzacja)

Zastosowania

Technologia blockchain ma wiele potencjalnych i rozmaitych zastosowań w wielu branżach. Pierwszym z zastosowań blockchaina są kryptowaluty (bitcoin).
Jeszcze inne zastosowania to:
transakcje giełdowe bez pośredników i instytucji,
księgi wieczyste z pominięciem notariusza i sądów ksiąg wieczystych,
rejestr właścicieli aut i historii kupna-sprzedaży oraz ich ubezpieczenia (np. CEPiK),
księgi rachunkowe,
księgi akcyjne.

Czas na logistykę

Logistyka w przemyśle jest rozbudowana i wymaga zapewniania transparentności. Technologia blockchain pozwala na gwarantowanie oryginalności wyrobów, zwiększanie bezpieczeństwa transakcji, weryfikację płatności czy walidację produktów w całym łańcuchu dostaw. Dzięki wpisywaniu do rozproszonej bazy zaszyfrowanych potwierdzeń kolejnych czynności dostawców i pośredników, możliwe jest gromadzenie wiarygodnych informacji o pochodzeniu praktycznie każdego produktu i jego trasie od fabryki do klienta.

Aplikacje oparte na tej technologii stosuje (faza testów) m.in. amerykańska sieć supermarketów Wal-Mart, Lynx International (filia chińskiego giganta Alibaby), a także duńska firma transportowa Maersk. „Puls Biznesu” podaje, że firma Agility jako pierwsza firma spedycyjna, razem z firmą Maersk i IBM przygotowuje rozwiązanie oparte na technologii blockchain do zarządzania i śledzenia przesyłek kontenerowych. Taka współpraca dąży do stworzenia standardów, które podniosą efektywność operacji handlowych.

Zatem, aby nie zostać w tyle, przedsiębiorstwa, zwłaszcza spedycyjne muszą zacząć oswajać blockchain: dla ułatwienia monitorowania przesyłek, dla zmniejszenia ilości dokumentacji papierowej, zredukowania błędów i skrócenia czasów dostaw i odpraw celnych.

Stosowanie nowoczesnych technologii wydaje się nieuniknionym warunkiem zachowania konkurencyjności także w branży TSL.

Źródło: Wikipedia, CNN, PulsBiznesu, Linkedin (artykuł p. Zbigniewa Piątka)

Przeczytaj także: Rzecz o znakowaniu rzeczy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *